teambgz.pl

Wojna przeciwko szkodliwym oparom

Wojna przeciwko szkodliwym oparom

17.11.2020, 09:46

Dzień Czystego Powietrza było można obchodzić kilka dni temu.Z tego względu warto nabrać trochę refleksji odnoszących się do sporego problemu, który daje o sobie znać w okręgu całej Polski. Mowa tu jak wiadomo o smogu, który potrafi okazać się dla wszystkich ludzi naprawdę bardzo katastrofalny. Substancje chemiczne, które wdychamy niemalże każdego dnia, oczywiście mają związek z rozprzestrzenianiem się wszechobecnego koronawirusa, z którym boryka się cały świat już bez mała rok. Jak wiadomo warto nieprzerwanie nauczać czym jest zatrucie powietrza bądź jakimi metodami można z takim kłopotem walczyć.


Z okazji Dnia Czystego Powietrza raptem w kilku telewizyjnych programach poruszony został właśnie ten temat. Warto mieć pojęcie, że obecnie w naszym kraju zaczął się grzewczy sezon, a razem z nim powrócił również problem ze smogiem. Ergonomiczne a także skuteczne ogrzewanie mieszkań to jeden z najlepszych sposobów na zapobieganie zatruciu powietrza. Rzecznik Polskiego Alarmu Smogowego poinformował również, że mniej więcej połowę smogu w Polsce generujemy my sami w domach. Uznał, że jeżeli nie pozbędziemy się kotłów zanieczyszczających nam środowisko, nie rozwiążemy tego problemu.


Zespołów Elektrociepłowni PAK także podłączył się do walki z ze zdegradowanym środowiskiem. Produkowana przez wspomnianą spółkę energia, za ok. 10 lat będzie zeroemisyjna, jak oznajmił Piotr Woźny, prezes spółki. Miejmy na uwadzę również to, że kłopot ze smogiem i z koronawirusem można ze sobą bezspornie połączyć. Plaga SARS-CoV-2 zaczęła panować w obszarach o ogromnie wysokim zanieczyszczeniu powietrza, a więc w przemysłowych regionach Chin oraz włoskiej Lombardii.


Jeśli chodzi o smog bezspornie trzeba też orientować się, co zasadniczo jest generalną przyczyną. A zatem jest to tak zwana niska emisja, odpowiadająca za wystąpienie w powietrzu mnóstwa niszczycielskich substancji takich jak PM10, PM2,5, SO2 a więc dwutlenek siarki, szkodliwy nie tylko dla człowieka, ale również dla całego środowiska, dioksyny, a więc związki chemiczne, odpowiedzialne za pojawienie się nowotworów, NOx tlenki azotu, odpowiedzialne za dziurę ozonową czy też chociażby metale ciężkie. Znajomość tych wszystkich aspektów jest niepojęcie ważna, w głównej mierze z powodu naszego zdrowia a także zdrowe, otaczające nas każdego dnia środowisko.

Brak komentarzy

Zostaw komentarz

Wyślij