teambgz.pl

Początek szkoły a epidemia koronawirusa

Początek szkoły a epidemia koronawirusa

31.08.2020, 09:16

W tym tygodniu dzieci mają pójść do szkół oraz przedszkoli, aczkolwiek dalej niepewność wzbudza epidemia koronawirusa, z którą świat walczy od początku roku. Na pewno to, że od marca dzieci uczą się zdalnie, okazało się jedną z przyczyn, dzięki którym dało się zatrzymać w naszym kraju silny przebieg choroby. Mimo wszystko czy pandemia aktualnie jest aż tak opanowana, by pozwolić uczniom uczęszczać na zajęcia i pootwierać przedszkola, szkoły czy żłobki?

Wszyscy mają swoje racje

Nie możemy wskazać łatwej odpowiedzi, co okaże się korzystniejsze - puszczenie dzieci do budynków oświatowych, czy mus kontynuacji internetowego nauczania. Chociażby osoby, które mają wątpliwości oraz epidemiolodzy głoszą, że przecież to akurat dzieci łatwo przenoszą różne bakterie i wirusy, a budynki oświaty bywają idealnym miejscem, gdzie rozwijają się infekcje. Świetnie znamy ten scenariusz - do szkoły przyjdzie jedno dziecko z infekcją a dalej znacznie więcej maluchów.

Następni obstają, że wprowadzono dużo metod, do których muszą stosować się szkoły, aby mieć możliwość ugościć swoich uczniów na nowo. Jednak czy okaże się to doskonałym rozwiązaniem, żeby duża ilość uczniów się znalazła w tej samej salce? Czy na pewno najmłodsi uczniowie będą ich przestrzegać? Znawcy tematu obstają, iż nie bardzo.

Na nauczanie zdalne marudzą niekiedy uczniowie a także opiekunowie. W szczególności Covid-19 zadział na licealistów, którzy mówią, iż przez jakiś czas zajęć online okażą się niezbyt dobrze przygotowani do matur (chociaż z drugiej strony w 2020 roku maturalny egzamin nie wyszedł wcale najgorzej). Ważne się okazuje również to, że nie każdy nastolatek może mieć dostęp do Internetu i komputera. Wśród rodzin, w których jest wiele dzieci jest tak, że w domu będzie pojedynczy sprzęt komputerowy. Rodzice mają zatem kłopot w zorganizowaniu swoim pociechom elekcji w tym samym czasie.

Ważne okazują się również społeczne kwestie. Placówki oświatowe stanowią bardzo ważny czynnik w psychicznym rozwoju nastolatków. W szkołach poznajemy życie wśród innych ludzi a także mamy szansę zawierać relacje oparte na przyjaźni. Generalnie w aktualnej sytuacji sprawy życia społecznego bywają niespecjalnie ważne, gdyż najbardziej kluczowe bywa bezpieczeństwo dzieci, ich opiekunów i nauczycieli.

To od samych dzieci oraz pedagogów zależy najwięcej

Postępowanie koronawirusa zależy na pewno od tego, czy dzieci będą przestrzegały przepisów wskazanych przez Główny Inspektorat Sanitarny oraz czy nauczyciele będą umieli to wykorzystywanie zasad pilnować. Niejedni komunikują, iż puszczenie dzieci do placówek oświatowych przyspieszy gwałtowny postęp pandemii, a w związku z tym szkoły zostaną wstrzymane już za moment. Warto obserwować nieustannie informacje, ponieważ na samym początku tego miesiąca wiele jeszcze się może pozmieniać.

Brak komentarzy

Zostaw komentarz

Wyślij